Kaip išsirinkti gręžtuvą

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „profesionalus grežtuvai“

Gręžtuvo pasirinkimas priklauso nuo darbo pobūdžio. Jei gręžtuvas perkamas atsitiktiniams ir retai atliekamiems darbams – pasirinkimas vienas, jei reikia išgręžti pora skylių medyje ir persukti varžtus – kitas variantas, o jei reikia skylės betone – reikia ieškoti dar kitokio. Šiame straipsnyje bus aptartos gręžtuvų rūšys, griebtuvo svarba ir akumuliatorių skirtumai.

 

Gręžtuvų rūšys. Pagrindinė gręžtuvo funkcija – gręžti minkštus paviršius, tačiau yra ir universalesnių įrankių, tad gręžtuvus galima skirstyti į kelias rūšis: 

  • Gręžtuvai. Tai standartiniai įrankiai, skirti minkštų paviršių gręžimui.
  • Gręžtuvai – suktuvai. Su papildomu antgaliu gręžtuvas tampa suktuvu. Tai itin praverčia montuojant buitinę techniką, pvz. tvirtinant televizorių prie sienos. 
  • Gręžtuvai su smūgio funkcija. Įjungus smūgio funkciją galima gręžti kietus paviršius, kaip ir su perforatoriumi. Tačiau perforatorius yra kur kas efektyvesnis, nes naudoja pneumatinį kalimą, tuo tarpu smūgio funkcija paremta kitu mechanizmu ir ją naudojant dažnai – gręžtuvas greitai susidėvi.

Griebtuvai. Gręžtuvo griebtuvai taip pat yra kelių rūšių. Į aukštesnės kokybės gręžtuvą turėtų tilpti 13 mm (1/2 colio) grąžtas. Tokio diametro įrankis gali turėti ir kalimo funkciją. Populiariausi namų apyvokoje yra 10 mm (3/8 colio) griebtuvai. Mažiausio diametro griebtuvai tinka 6 mm (1/4 colio) ir mažesnio skersmens grąžtams. 

 

Gręžtuvo akumuliatoriai. Akumuliatorių galingumas gali būti 3.6–36 voltai. Profesionaliam darbui skirto gręžtuvo galingumas turėtų siekti bent 18 voltų, nes su silpnesniu įveikti betoną gali būti sunku. Pastoviam naudojimui turėtų pakakti 12–14.4 voltų akumuliatoriaus. Jei gręžtuvas perkamas retai atliekamiems darbams, tuomet užteks ir 3,6–12 voltų.

 

Vertinant tarnavimo laiką, reikia atkreipti dėmesį į ampervalandes (Ah), nes vienodo galingumo akumuliatoriai gali veikti skirtingą valandų kiekį. Kuo daugiau ampervalandžių, tuo geriau. Kalbant apie jų rūšį, kaip ir su telefonais, ličio jonų akumuliatoriai (Lithium-ion) tarnauja ilgiau nei nikelio kadmio (NiCd) ar nikelio metalo hidrido (NiMH). Kai kurių šaltinių teigimu, Lithium-ion akumuliatoriai veikia net iki 4 kartų ilgiau nei NiCd.

 

Reikia paminėti, kad 24 voltų belaidis gręžtuvas yra kur kas sunkesnis už 12 voltų ir daug sunkesnis už laidinį. O dirbant daug ir dažnai, akumuliatorius greitai išsikraus, be to, toks gręžtuvas labiau vibruoja ir yra mažiau veiksmingas dirbant su tvirtesniu paviršiumi.

 

Sukimo greitis. Medieną, metalą ir mūrą rekomenduojama apdirbti skirtingu greičiu. Su kietesniais paviršiais dirbama lėtesniais sūkiais, o minkštesnės medžiagos gręžiamos didesniu greičiu.

 

Dauguma žemos kokybės akumuliatorinių gręžtuvų turi vieną nekintamą sukimo greitį, kuris apytiksliai siekia 300 apsisukimų per minutę. Tokio gręžtuvo galimybės ribotos. Vidutinės klasės įrenginiuose yra du sukimo greičiai, lėtesnis yra apie 300, o aukštesnis – apie 1000 apsisukimų per minutę. Idealiausias variantas – gręžtuvas su kintamu sukimo greičiu, kuris kinta priklausomai nuo to, kaip stipriai spaudžiamas jungiklis. Verta priminti, kad senkant akumuliatoriui didžiausias gręžimo greitis taip pat mažės.

 

Į ką dar verta atkreipti dėmesį renkantis gręžtuvą:

  • Gręžimo gylio kontrolė. Ši funkcija apsaugo nuo per gilaus išgręžimo. Kai kuriuose modeliuose šią funkciją galima atjungti, nes kartais ji gali trukdyti.
  • Sukimas į abi puses. Tikrai patogu, jei reikia išardyti spintą ar pakabinti gartrauki.
  • Papildoma baterija. Tai tikras privalumas, nes kol viena baterija krausis, galėsite naudotis kita.
  • Grąžtai ir sukimo antgalis. Atkreipkite dėmesį, ar komplekte yra grąžtai ir sukimo antgalis, kadangi perkant atskirai šie priedai kainuoja daugiau nei komplekte.
  • Įrankio laikymo patogumas. Tai tikrai svarbu. Kad ir kokias savybes beturėtų gręžtuvas, jei su juo dirbti bus nepatogu – vargu ar džiaugsitės tokiu pirkiniu.

Kalbant apie įrankius, galima prisiminti posakį „šykštus moka su kartus“. Verta rinktis brangesnį modelį, nes prasti įrankiai gali ne tik sugadinti darbą, bet ir pakenkti sveikatai

Profesionalus ar buitinis gręžtuvas

Gręžtuvai skirstomi į buitinius ir profesionalius. Profesionalūs skirti ilgam, apie 10 val. per dieną darbui. Jiems naudojamos aukštesnės kokybės medžiagos, dažniausiai jie renkami išsivysčiusiose šalyse, kur yra aukštesnės klasės specialistai ir darbo kultūra. Buitinius gręžtuvus net ir žinomi gamintojai dažniausiai gamina besivystančiose šalyse, tokiose kaip Kinija ar Malaizija. Atitinkamai su tokiu įrankiu galima dirbti trumpiau, daugelis gamintojų nepataria su juo dirbti ilgiau negu 4 valandas per dieną, darant kas 15 minučių pertraukas tokiam pačiam laikui. Yra ir tarpiniai variantai -padidinto patikimumo gręžtuvai, priskiriami vadinamajai „Master class" - pusiau profesionalių įrankių grupei.

 

Žinomi gręžtuvų gamintojai profesionalius nuo buitinių skiria korpuso spalva. Pavyzdžiui, „Bosch" profesionalių įrankių yra mėlyna spalva, „Master Class" grupės - žalia spalva, buitiniams gręžtuvams naudojamas prekinis ženklas „Skill", šie gręžtuvai juodi su raudonu užrašu. Kai kurie gamintojai gamina tik profesionalius įrankius: „Hilti", AEG, „Makita".

Gręžtuvo parinkimas

Daugiau funkcijų mažina įrankio kokybę, todėl rinkdamiesi įvertinkite, ar tikrai papildomos funkcijos bus dažnai panaudotos. Rekomenduojama imti įrankį su papildoma funkcija tada, kai ji užims 20-25 procentus bendro darbinio laiko.

Klasikinis gręžtuvas naudojamas gręžti skyles ne itin tvirtose medžiagose. Įprastiniai gręžtuvai yra laidiniai, maitinami nuo elektros tinklo. Jie turi gerus galingumo rodiklius ir maitinimo šaltinis užtikrina ilgalaikį darbą.


Vidaus Apdaila Kaunas

Plytelių klijavimas kaunas 8602-87613
Vidaus apdailos darbai kaune
Langų apdaila, Gipskartonio montavimas,
Dailylenčių kalimas, Pertvarų montavimas,
Laminato- Parketlenčių klojimas
www.paslaugos.net

 Įtempiamos Lubos 8607-41195

Įtempiamos Lubos Visoje Lietuvoje 
-Matinės Įtempiamos Lubos
-Satino Įtempiamos Lubos
-Blizgios Įtempiamos Lubos
-Natūralaus audinio DESCOR Įtempiamos Lubos
www.itempiamos-lubos.paslaugos.net

Reklama

Rankų darbo papuošalai 8676-75137
Apyrankės, Auskarai, Kaklo papuošalai,
Perlu vėriniai, Rožančiai
GAMYBA, PARDAVIMAS, UŽSAKYMAI
Vėrinių Taisymas- Pervėrimas 
www.papuosalai.paslaugos.net

Informacija- Statybinės Medžiagos, Apdailos Medžiagos
www.statybu.paslaugos.net

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

 .